O sv. Frančišku Ksaveriju

francisek 2Frančišek se je rodil kot peti, najmlajši otrok v baskovski družini, ki je živela na gradu Xavier. Njegovo pravo ime je bilo Frantzisko Jatsu Azpilikueta, po rodbinskem gradu Xavier pa je postal bolj znan kot Frančišek Ksaverij.

Devetnajstletni Frančišek je odšel študirat v Pariz. Med študijem si je delil sobo s Petrom Fabrom, pozneje pa se jima je pridružil Ignacij Lojolski. Ignacij je Petra Fabra hitro navdušil za svoje ideje, šele leta 1533 pa je pridobil tudi Frančiška.

Frančišek in Ignacij sta leta 1534 pričela s študijem teologije. Dve leti pozneje so Frančišek in ostali razen Ignacija, ki je odšel v Španijo, odpotovali proti Benetkam, nato pa so odšli v Rim, kjer je 24. junija 1537 Frančišek skupaj z Ignacijem in še nekaterimi tovariši prejel mašniško posvečenje. Po tem so začeli s pripravami na ustanovitev nove redovne družbe, ki so jo poimenovali Družba Jezusova (jezuiti).

Frančišek je bil nato poslan v misijone v Indijo, kamor je odpotoval z Nikolajem. Konec junija sta prispela v Lizbono in ker so ladje že odplule, sta morala čakati naslednjo pomlad.
Posvetila sta se pridiganju in skrbi za zapornike. Kralj je bil tako prevzet nad njunim delo, da ju je prosil, naj eden ostane in prične s šolo. Izbran je bil Nikolaj, Frančišek pa je tako kot prvi jezuit odpotoval v misijone. Njegovo glavno delo je bilo oznanjevanje evangelija, posebno skrb je pokazal za reveže in bolnike, zlasti za gobavce.

Poleti 1545 se je Frančišek odpravil za nekaj časa v Indonezijo. Tam je srečal japonskega plemiča Anjira, ki ga je navdušil, da bi šel misijonarit še na Japonsko. Leta 1549 je prišel na Japonsko, kjer pa so bile razmere za misijonarja precej manj ugodne. 1551 se je vrnil v Indijo. Na Japonsko je želel ponovno priti naslednje leto, vendar je ladjo zajel tajfun in jo odnesel daleč z njene poti. Tako je pristal na otoku Sancian. Ob pogledu na bližnjo Kitajsko je začutil, da ga ta dežela kliče. Na Sancianu je dobil ladjo, ki je bila namenjena v Singapur, kamor je prispel konec istega meseca. Tam ga je že čakalo pismo Ignacija Lojolskega, v katerem je bil imenovan za predstojnika Indije in dežel onstran nje.

Nazaj v Indijo je prispel januarja 1552, kjer ga je čakalo vabilo, naj se vrne v Rim, da bi poročal o misijonskem delu. Odločil se je, da bo pred tem še obiskal Kitajsko. Aprila 1552 se je iz Indije napotil proti Kitajski in prispel v Kantonski zaliv septembra. Pristal je na otoku Sancianu. Novembra je hudo zbolel in 3. decembra umrl.

Njegovi ostanki so bili pozneje prenešeni v Malaccao in pozneje v Goo, kjer ima grob v cerkvi Dobrega Jezusa.

Pripravila: Špela Bertoncelj